Jakie cechy powinna mieć osoba prowadząca sklep?

Generalnie trzeba tutaj powiedzieć na samym starcie jedną rzecz. Każdy sklep jest inny, każdy ma swoje modele prowadzenia biznesu. No i też inaczej jest gdy prowadzimy coś całkowicie sami od zera, od a do z, a także trzeba jeszcze spojrzeć na przykład na różnice między takim sposobem prowadzenia sklepu a na przykład modelem franczyzowym. W pierwszym przypadku troszczyć musimy się absolutnie o wszystko. O każdy aspekt, od lokalizacji, wystroju przez zarządzanie zamówieniami, marketing i reklamę.

W przypadku franczyzowych sklepów z kolei, wszystko mamy zapewnione w ramach opłaty franczyzowej. Zależy więc od tego sporo, bo tak naprawdę wiadomo, że marki franczyzowe są bardziej rozpoznawalne. W każdym razie, niezależnie od tego czy to franczyza czy nie, osoba prowadząca sklep ma pewne cechy którymi powinna się odznaczać. To znaczy, przede wszystkim chodzi o terminowość i punktualność. Trzeba przecież pilnować bardzo wielu rzeczy, bardzo mocno i konkretnie przestrzegać terminów, być zdyscyplinowanym i konkretnym.

Po drugie, trzeba być bardzo otwartym do ludzi, ekstrawertywnym wręcz. W gruncie rzeczy, nawet jeśli za często nie sprzedajemy bezpośrednio to otwartość jest niesamowicie ważna, zważywszy na fakt, że mamy do czynienia z różnymi społecznymi interakcjami, których w handlu uniknąć nie sposób. Trzeba w związku z tym po prostu lubić ludzi. Lubić osoby, które mamy w swoim otoczeniu. To zdecydowanie będzie mogło się przełożyć na konkretne efekty jeśli już mówimy o naszych różnego rodzaju działaniach sklepowych. Tu będziemy musieli się konkretnie zastanowić nad jedną rzeczą – czy faktycznie jesteśmy odpowiednimi osobami aby cokolwiek działać ze swoim własnym sklepem?

Jeżeli tak, no to przecież nic nie stoi na przeszkodzie żeby ruszać. Poza tym trzeba mieć tak zwaną smykałkę do handlu. Czyli po prostu to lubić, bo naprawdę nie da się dobrze prowadzić jakiegokolwiek sklepu jeżeli nie ma mowy o choćby podstawach handlu, które mamy w małym palcu.