Korona szwedzka

Królestwo Szwecji to rzadko wybierany kierunek wakacji dla Polaków. Jest to jeden ze skandynawskich krajów, kojarzący się z zimnem i chłodem, jednak różnorodność roślinności rekompensuje wszystkie te nieprzyjemności. Chcąc wybrać się do Szwecji, warto przeanalizować kurs korony szwedzkiej.

Nominały szwedzkiej korony

Korona szwedzka została wprowadzona w 1873 roku jako zmiennik talara. Od tamtego czasu przeszła szereg zmian w zakresie używanych nominałów, wyglądu banknotów i wielkości monet. Dzisiaj, szwedzkie monety występują w nominałach 1, 2, 5 i 10, a banknoty 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 koron szwedzkich. Banknoty 200-koronowe po długiej nieobecności powróciły dopiero w 2012 roku, a monety o nominale 2 pojawiły się z powrotem w 2016.  Warto dodać, że 1 korona szwedzka to równowartość 100 öre, a ich trzyliterowy skrót to SEK.

Waluta szwedzka-wygląd i zabezpieczenia

Każdy z nowych banknotów szwedzkich ma inny kolor oraz obecną na nim postać. Ponadto w banknotach szwedzkich zastosowane jest wiele zabezpieczeń, których obecność można szybko sprawdzić. Najłatwiej sprawdzić znaki wodne znajdujące się na portrecie postaci i w lewej części banknotu. Co więcej, na banknotach umieszczona jest pionowa nitka w jednej trzeciej szerokości i recto-verso obecne w jego lewej części. Recto-verso to miniaturowa wartość nominału umieszczona po obu stronach banknotu, patrząc pod dobrym kątem, te dwa symbole nakładają się na siebie, wówczas potwierdza to prawdziwość pieniądza. Na szwedzkich koronach występuje jeszcze kilka zabezpieczeń, tj. miniaturowe postacie w prawym górnym rogu, a na większych nominałach pionowe paski z ruchomym napisem KR i koroną. 

Kurs korony szwedzkiej

Kurs korony szwedzkiej zmienia się z tygodnia na tydzień, są to zmiany niewielkie, jednak występują. Poniżej przedstawiono wartość korony szwedzkiej w przeliczeniu na złotówki, euro, angielskie funty i amerykańskie dolary, są to wartości uśrednione występujące na terenie całej Polski.  

1 SEK = 0,41 PLN
1 SEK = 0,096 EUR
1 SEK = 0,082 GBP
1 SEK = 0,11 USD