Kredyty we frankach

Popularne, jeszcze nie tak dawno, kredyty frankowe, stały się w ostatnich latach jednym z głównych tematów wiadomości. Wiele osób straciło ogromne sumy pieniędzy na tym, że pokusili się o wzięcie kredytu w walucie Szwajcarii. Ich przykład posłużył jako ostrzeżenie dla innych, którzy również planowali spróbować swoich sił w sferach ekonomii, które są trudne do zrozumienia. Jest to również przestroga dla każdego, kto ma w zwyczaju pomijanie dokładnego czytania umów i wierzenie we wszystko, co widzi się w telewizji.

Niestabilność kursowa

Każda waluta zmienia swój kurs. Niezależnie od tego, czy notowana jest w systemie kursów stałych, czy też płynnych, narażona jest na większe, lub mniejsze wahania, które mogą być przyczyną upadku gospodarki. Kurs franka (Frank w Comparic) pokazuje, jak bardzo te informacje są prawdziwe. Jedno wydarzenie na rynku światowym potrafi bowiem doprowadzić do zmian, które z kolei będą miały wpływ na daną walutę. Sam kurs zależny jest również od polityki prowadzonej przez rząd konkretnego państwa. W Unii Europejskiej nie występowały jednak, jak do tej pory, tak znaczące zmiany na wykresach żadnych z walut. Kurs franka stał się więc pewnego rodzaju ewenementem, który przez swój nagły skok pokazał siłę i skalę światowej makroekonomii.

Jak poradzić sobie z kursem franka?

Osoby, które zostały wciągnięte w karuzelę zmian kursowych, poprzez wzięcie kredytu we frankach, mają obecnie kilka możliwości. Jedną z nich jest poczekanie na ustabilizowanie się sytuacji kursowej i spłacenie całości kwoty, ze względu na możliwość kolejnych skoków. Inną jest natomiast możliwa pomoc rządowa. W ostatnich miesiącach mówi się bowiem o anulacji kredytów frankowych. Powodem ma być rzekome oszustwo banków które miało doprowadzić do takiej skali kryzysu frankowiczów. Kurs franka nie jest jednak zależny od żadnego z banków. Ciężko jest również przewidzieć niektóre z zachowań cen walut. W obecnej sytuacji frankowiczów najlepiej jest jednak przyznać się do własnego błędu i konsekwentnie spłacać należności.

Comparic