Na oszczędzaniu nie trzeba się znać, na inwestycjach – owszem

Chodzi o to, że oszczędzanie jest pewnego rodzaju procesem, który nie wymaga specjalnego przygotowania. Chociaż, przydaje się choćby mały plan. To znaczy – załóżmy, że chcemy w ciągu roku odłożyć jakąś konkretną kwotę. Wiemy, że mamy jedno źródła dochodu i stałe koszta utrzymania. Czyli, jesteśmy w stanie łatwo określić, jaka część musiałaby być odkładana, abyśmy mogli w konkretny i sensowny sposób przełożyć to na realizację naszego celu. No właśnie – warto mieć cel, który będzie bardzo konkretny. Niech to będzie lodówka, pralka, nowy samochód, wyjazd w konkretne miejsce – gdzieś w Polsce lub na świecie.

Warto podkreślić, że takie precyzyjne plany będą naprawdę przekładały się na wiele czynników, będących potem gwarancją sukcesywnej realizacji pewnego celu. Warto też przyjrzeć się z bliska bardzo konkretnym czynnikom, będącym determinantami konkretnego rezultatu. Po pierwsze musi być konsekwencja czyli nie robimy tak, że w jednym miesiącu odłożymy X, w drugim nic, a w trzecim 2X. Takie coś nie ma najmniejszego sensu, bo rozwala cała ciągłość. Czyli trzeba sobie powiedzieć jasno – jeśli oszczędzasz, rób to naprawdę konkretnie i z głową. Pamiętajmy, że zawsze trzeba sobie konkretnie wszystko planować, jeśli faktycznie chcemy mieć jakieś konkretne i sensowne rezultaty. To nie jest ak, że chcemy sobie coś konkretnie zorganizować na już. Tu trzeba czekać na efekty.

Na konkretne rzeczy, które będą mogły naprawdę dobrze przełożyć się na nasze zadowolenie. A nie ma to wcale związku z jakimiś konkretnymi i mega złożonymi działaniami. Metoda małych kroków też będzie świetnie się sprawdzała. Wobec tego jeśli jesteś osobą która wie czego chce i wie w jaki sposób się z tym uporać, no to świetna wiadomość, bo naprawdę będziesz wstanie relatywnie szybko swój cel osiągnąć. To nie jest absolutnie tak, że oszczędzać mogą jedynie wybrane osoby. Oszczędzanie to wybór – każdy powinien go mieć. Oczywiście wiadomo, że nie zawsze budżet pozwala, ale pamiętajmy, że to chodzi o wyrobienie sobie nawyku.